Dnia 26 października 2016 roku, zgodnie ze szkolną tradycją, dzieci z klasy pierwszej złożyły ślubowanie i zostały pasowane przez p. dyrektor szkoły mgr Grażynę Łuczyńską-Kochańską na uczniów naszej szkoły. Data wiąże się z upamiętnieniem nadania szkole imienia Wincentego Piotrowskiego. W tym roku przypada XVI już rocznica tego wydarzenia. Pierwszaki, by zasłużyć na miano uczniów, musiały wykazać się wysokim poziomem przygotowania do nauki czytania i pisania. Egzamin przeprowadzili uczniowie z Małego Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. mgr Ewy Czarnomskiej.Na uroczystość przybyli goście zaproszeni przez pierwszoklasistów oraz ich rodziców. Po ślubowaniu i pasowaniu pierwszaki przeszły przez symboliczną bramę. Otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk p. dyrektor i wychowawczyni klasy oraz pierwszy szkolny dokument – legitymację. Następnie każdy pierwszak pozostawiając w Kronice Szkoły własnoręczną pieczątkę udokumentował to ważne wydarzenie. Rodzice i zaproszeni goście kolejno złożyli uczniom życzenia i wręczyli upominki. Uczniowie ze starszych klas również życzyli pierwszakom jak najlepiej i przypomnieli, że w naszej szkole nikt nie jest sam, że zawsze będą służyli dobrą radą i otaczali młodszych kolegów troską. Po części oficjalnej Oliwia Melnik, uczennica prowadząca uroczystość, zaprosiła uczniów klasy pierwszej i wszystkich zaproszonych gości do wspólnej fotografii oraz na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.
Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów
Niezwykli goście w szkole
Dzieci z kół ekologicznych przypomniały społeczności szkolnej, że październik nie jest jedynie miesiącem, w który wspominamy postać św. Franciszka, patrona ekologów, ale jest również jednym z trzech Miesięcy Dobroci dla Zwierząt. Uczniowie z klasy drugiej przynieśli swoich "braci mniejszych", jak zwał nazywać zwierzęta św. Franciszek. Chomiki, rybki i królik towarzyszyły uczniom podczas przerw międzylekcyjnych. Dzieci wymieniały się informacjami na temat opieki i pielęgnacji tych zwierząt.
Spotkanie z absolwentkami naszej szkoły
Dnia 12 października 2016 r. swoją obecnością zaszczyciły nas absolwentki naszej szkoły: Pani Helena Lewandowska i Pani Antonina Pyzdrowska. Podczas spotkania z uczniami klas I, II, III podzieliły się swoimi wspomnieniami i refleksjami z czasów ich nauki w tej szkole. Dla obecnych najmłodszych uczniów opowiadana historia o naszej szkole była zbyt odległa. Z zainteresowaniem przysłuchiwali się ich wypowiedziom. Zupełnie inaczej wyglądał wtedy budynek szkolny, jej otoczenie, wyposażenie. Panie bardzo ciepło wspominały naszego patrona- Wincentego Piotrowskiego, który je uczył, chwaliły jego pracę i zaangażowanie. Wspominały m. in. ciasne klasy, wychowanie fizyczne bez sali gimnastycznej, stare ławki z otworem na kałamarz…. Spotkaniu towarzyszyła doskonała atmosfera. Widać było wielkie zainteresowanie dzieci, które zadawały dociekliwe pytania, a nasi goście chętnie na nie odpowiadali. Absolwentki ze wzruszeniem odwiedziły „stare i nowe mury”, ponieważ na przestrzeni lat szkoła została rozbudowana i zaszły w niej ogromne zmiany. Wizyta naszych absolwentek zakończyła się wspólną fotografią i słodką niespodzianką. Dziękujemy Ewa Czarnomska
Wycieczka do Torunia
10 października 2016 r. uczniowie z klas I-III i z klasy V uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Dzieci brały udział w warsztatach wypiekania pierników w Żywym Muzeum Piernika. Na pamiątkę zabrały ze sobą własnoręcznie wykonane ciastka. Następnie z panią przewodnik wędrowały po Starym Mieście, gdzie m.in. poznały historię i legendy dotyczące najciekawszych zabytków. Ostatnią z atrakcji był udział w interaktywnym pokazie legend w Domu Legend Toruńskich.
Eko i Ekuś na warsztatach przyrodniczych w Szkółce na Barbarce
Grupa uczniów z klasy drugiej i szóstej uczestniczyła w warsztatach przyrodniczych w Szkółce Leśnej na Barbarce. Zajęcia są kontynuacją projektu "Człowiek, środowisko, integracja". Podczas warsztatów uczniowie zostali zapoznani z formami ochrony przyrody na terenie Torunia i okolic. Odkrywali również swoje talenty plastyczne wykonując prace techniką grafiki.
Wycieczka do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i do Skłudzewa (Fundacja Piękniejszego Świata)
W dniu 22 września 2016 roku uczniowie klasy 1.,2.,3. i 5 wraz z wychowawczyniami wybrali się na szkolną wycieczkę do Bydgoszczy oraz Skłudzewa. Zbiórka była w szkole o godzinie 7.15. Autokar, przed wyjazdem był dokładnie sprawdzony przez panów policjantów. Po 20 minutach, gdy wszystko było sprawne, ruszyliśmy w drogę. Na miejsce dojechaliśmy godzinę później.
Najpierw zwiedziliśmy Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy, tam uczestniczyliśmy w audycji muzycznej "Skąd się biorą piosenki?". Wyklaskiwaliśmy rytm, wysłuchaliśmy gry na instrumentach muzycznych na flecie, fortepianie i wiolonczeli. Po spektaklu mieliśmy chwilę na zrobienie zdjęć, po czym udaliśmy się w dalszą drogę do Skłudzewa. W tej miejscowości znajduje się "Fundacja Piękniejszego Świata". Przed wejściem do pałacyku musieliśmy powiedzieć „rymowankę- otwierankę”. Po obejrzeniu wystawy obrazów, poszliśmy na ognisko, gdzie każdy upiekł sobie pyszną kiełbaskę. Poczęstowano nas również innymi smakołykami: bananami, cukierkami i chlebem z konfiturami. Po posiłku całą grupą udaliśmy się do pracowni, w której wykonaliśmy wizytówki i przykleiliśmy je na ubranie. Później w plenerze rysowaliśmy drzewa. Następnie wróciliśmy do pracowni i poznaliśmy technikę EBRU-malowania na wodzie. Te zajęcia podobały mi się najbardziej, ponieważ było bardzo ciekawie i kolorowo.
Po wyczerpującym dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły w Wołuszewie, gdzie czekali na nas rodzice. To była nasza pierwsza wycieczka w tym roku szkolnym. Chciałbym pojechać tam ponownie i znów spróbować nowych wyzwań.
Dominik Biegała z klasy V
Wojewódzkie Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016 w Wołuszewie
Uroczystość odbyła się 24 czerwca 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Piotrowskiego w Wołuszewie w gminie Aleksandrów Kujawski. To mała , wiejska szkoła w pięknej okolicy, doskonale wyposażona, od kilku lat stosująca w procesie edukacyjnym TIK. Uczniowie zaangażowani w wielu projektach w ramach funduszy europejskich. Szkoła o 113 letniej historii. Organizator ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów m.in. wojewódzkiego konkursu teatralnego, ogólnopolskiego konkursu plastycznego,, Bajki i Legendy”, wojewódzkiego konkursu plastycznego ,,Niezapominajka polska”. Od dwóch lat uczniowie klas VI uzyskują wysokie wyniki w skali staninowej (staniny wysokie i najwyższe). Odnoszą sukcesy w konkursach nie tylko na szczeblu powiatowym , ale także wojewódzkim i ogólnopolskim.
W uroczystości wzięli udział: Joanna Borowiak- poseł na Sejm RP, Jan Ardanowski – Poseł na Sejm RP, Marzenna Drab- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Mikołaj Bogdanowicz- Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Zbigniew Ostrowski- Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marek Gralik- Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Domicela Kopaczewska- Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Anna Łukaszewska- Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Toruniu, Krystyna Sobczak – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty we Włocławku, Dariusz Wochna- Starosta Aleksandrowski, Waldemar Bartczak- Przewodniczący Rady Gminy Aleksandrów Kujawski, Andrzej Olszewski- Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski, Ryszard Kowalik- Prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz inni przedstawiciele lokalnych władz, instytucji, placówek.
Część oficjalną zapoczątkował polonez w wykonaniu uczniów najstarszych klas w szkole.
W przemówieniach podkreślano doskonałą bazę szkoły, stosowanie nowoczesnych technologii, doskonałe wyniki uczniów, rolę placówki w środowisku lokalnym oraz potrzebę funkcjonowania małych szkół.
Po tradycyjnym ślubowaniu absolwentów, najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa i nagrody wręczane przez pana wojewodę, pana kuratora i panią dyrektor szkoły. Uczniowie reprezentujący szkołę na zewnątrz z rąk pana wójta otrzymali również upominki. Dyplomy i listy pochwalne z rąk pana kuratora otrzymali wyróżnieni rodzice.
Część artystyczna łączyła akcenty kujawskie i szkolne. Uczniowie prezentowali recytacje, piosenki, występu dopełniał chór ZS w stawkach. Najmłodszymi artystami były przedszkolaki, w ich wykonaniu obejrzeliśmy taniec ,, Wodzony”.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym pt.: "Wojewódzkie Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016"
Zebranie dla rodziców przyszłych pierwszoklasistów
Zapraszamy na zebranie z rodzicami uczniów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 będą uczęszczali do klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Wołuszewie. Zebranie odbędzie się dnia 27 czerwca 2016r. o godzinie 15:00 w PSP w Wołuszewie, sala nr 5.
Święto Rodziny
Dnia 01 czerwca 2016 r. odbyła się impreza z okazji Dnia Mamy, Dnia Taty i Dnia Dziecka. Uczniowie zaprosili swoich rodziców, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Część artystyczną przygotowały p. Małgorzata Oczachowska i p. Katarzyna Banachowska. Uczniowie pod kierunkiem p. Anny Lewandowskiej wyśpiewali wzruszające życzenia. Do życzeń dołączyły dzieci z Oddziału Przedszkolnego po opieką p. Marii Kołodziej. W drugiej części imprezy uczniowie i rodzice wzięli udział w konkurencjach sportowych i zabawach na boisku szkolnym. Konkurencje przygotowały p. Beata Głowacka, p. Katarzyna Banachowska, p. Ewa Czarnomska. Miejscem zabaw opiekowały się p. Małgorzata Oczachowska oraz p. Anna Lewandowska. Dzieci ozdobiły chodnik dywanami kwiatowymi pod opieką p. Marii Kołodziej. Natalia Liszkowska i Maciej Przybysz (uczniowie klasy VI) na kolorowo ozdobili dziecięce, uśmiechnięte buzie. Na koniec P. Dyrektor wręczyła dyplomy i zaprosiła na słodki poczęstunek. Wszyscy obecni rozstali się w radosnych nastrojach. Do zobaczenia za rok.
Organizator: Aleksandra Wojciechowska
Sukcesy matematyczne uczennic klas IV i VI
Dnia 22 kwietnia oraz 12 maja 2016 roku wybrani uczniowie klas IV - VI reprezentowali naszą szkołę w VI Gminnym Konkursie Matematycznym w Opokach oraz Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Lubię Matematykę", organizowanym przez SP nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim. Wielkie gratulacje dla Zuzanny Krzemińskiej, która zajęła III miejsce wśród uczniów klas IV startujących w konkursie w Opokach oraz Martyny Sobczak, która zajęła II miejsce wśród szóstoklasistów zmagających się z supełkami matematycznymi podczas turnieju w SP nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim.
Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Niezapominajka Polska" pod patronatem Nadleśnictwa Gniewkowo
Po raz drugi Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Niezapominajka Polska" został objęty patronatem Nadleśnictwa Gniewkowo, które również ufundowało nagrody zwycięzcom. Serdecznie gratulujemy uczestnikom i dziękujemy za współpracę Nadleśnictwu.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce w kategorii klas 0-III BARTOSZ PRZYDATEK
II miejsce w kategorii klas 0-III EWA MUCHA
III miejsce w kategorii klas 0-III KRYSTIAN LEWANDOWSKI
Wyróżnienie w kategorii klas 0-III MICHALINA ORSZTYNOWICZ
I miejsce w kategorii klas IV-VI OLIWIA WÓJCIK
II miejsce w kategorii klas IV-VI ALEKSANDRA BALICKA
III miejsce w kategorii klas IV-VI MARTYNA OLEJNIK
Wyróżnienie w kategorii klas IV-VI NATALIA LEWANDOWSKA
VIII Powiatowa Impreza z okazji Święta Ziemi
Tegoroczne obchody Święta Ziemi to trzynasta z kolei tego typu impreza środowiskowa w szkole. Koła ekologiczne, przyrodnicze oraz koła PCK z powiatu rywalizowały w swoich konkurencjach: "Eko Zabawka", "Eureka- ja to wiem!", "Plakat ekologiczny" oraz "Tor przeszkód". Jak co roku, do treści ekologicznych zostały włączone treści profilaktyczne. Uczestnicy imprezy obejrzeli część artystyczną poświęconą zdrowiu. Podczas festynu zostały ogłoszone wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Niezapominajka Polska" objętego patronatem Nadleśnictwa Gniewkowo. Na terenie szkolnym zostały posadzone drzewka ufundowane przez Pana Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski p. Andrzeja Olszewskiego. Pomysłodawcami Imprezy są koła ekologiczne EKO i EKUŚ wraz z opiekunami.
Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Unii Europejskiej
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Debiut „Teatrzaków” z kl. II na XX Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Wesoła Nutka”
23 kwietnia 2016 r. uczniowie z klasy II: Iwo Buze, Nadia Buze, Aleksandra Lewandowska, Zuzanna Oczachowka, Michalina Orsztynowicz, Julia Pluskota, Przemysław Szczęsny i Jakub Urbański zaśpiewali podczas XX Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Wesoła Nutka”, zorganizowanego przez aleksandrowską komendę hufca ZHP. Konkurs odbył się w auli Kolegium Kujawskiego w Aleksandrowie Kuj. Podczas festiwalu wystąpiło 11 solistów i 7 zespołów z województwa kujawsko- pomorskiego. Młodzi artyści prezentowali swoje umiejętności wokalne w dwóch kategoriach wiekowych. Uczestnicy wykonywali dwa utwory: jeden z repertuaru piosenek harcerskich, a drugi o tematyce turystycznej. Jury w składzie: hm. Dariusz Słomski- przewodniczący, hm. Teresa Jankowicz i p. Zenon Ochociński uznali, że „Teatrzaki” z klasy II wyśpiewały wyróżnienie w kat. 6-12 lat. Warto nadmienić, że byli to najmłodsi uczestnicy festiwalu. Gratulujemy „Teatrzakom”, podziwiamy Was za odwagę i życzymy, żebyście czerpali radość ze śpiewania. Rodzicom dziękujemy za pozytywne emocje, dobrą zabawę na widowni i opiekę na swoimi pociechami. Wychowawczyni Ewa Czarnomska
Nadia Buze Mistrzem Matematyki kl. II w Opokach
Dnia 22 kwietnia 2016 r. zorganizowano VI Gminny Konkurs Matematyczny w Opokach. Rywalizacja odbywała się w kategoriach wiekowych. Uczennica Nadia Buze reprezentowała klasę II z naszej szkoły, przygotowana przez nauczycielkę Ewę Czarnomską, zajęła I miejsce i zdobyła tytuł „Mistrza Matematyki”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Relacja z wycieczki
31 marca 2016 uczniowie z klas I-IV kolejny raz poczuli magię teatru. Na hali Lodowiska TOR-TOR w Toruniu oglądali widowisko Moskiewskiej Rewii na Lodzie oparte na motywach baśni pt. „Królowa Śniegu” H. CH. Andersena. Zachwyciła nas mistrzowska jazda figurowa na lodzie, bogate kostiumy, światła i efekty pirotechniczne. Po doznaniach artystycznych pełni wrażeń i niezwykłych przeżyć udaliśmy się do MacDonald’a. Tam zjedliśmy tyle ile chcieliśmy i na co mieliśmy ochotę. Weseli i najedzeni bezpiecznie dotarliśmy do szkoły. Ewa Czarnomska
XI Wojewódzki Konkurs Teatralny Bajek i Legend
14 marca 2016r. odbył się XI Wojewódzki Konkurs Teatralny Bajek i Legend. Uczestnicy byli w wieku 7- 13 lat ze Szkół Podstawowych z Ostrowąsa, Opok, Przybranowa, Służewa i Wołuszewa. Gratulujemy Laureatom i dziękujemy Wójtowi Gminy Aleksandrów Kuj. Panu Andrzejowi Olszewskiemu za ufundowanie nagród oraz Kujawskiemu Bankowi Spółdzielczemu za statuetki i nagrody, młodym aktorom za miłe wrażenia artystyczne, trenerom- nauczycielom za przygotowanie podopiecznych, rodzicom za piękne stroje.
Spotkanie z panem pszczelarzem
15 lutego 2016 roku uczniowie klas 0- III uczestniczyli w pokazie na temat „Źycia pszczół’, który w naszej szkole poprowadził pszczelarz pan Cezary Lewandowski. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca pszczelarza, poznały budowę ula od środka, życie codzienne pszczół, obejrzały sprzęt potrzebny w pracy pszczelarza m. in. dłuto, podkurzacz, miotełkę i strój pszczelarza oraz preparaty owadów. Zobaczyły, jak pszczoły robią miód i w jaki sposób umieszczają go na ramkach. W pokazie multimedialnym Pan Cezary udostępnił dzieciom fotografie z prywatnych zbiorów. Uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami, właściwości odżywcze miodu. Nasz Gość odpowiadał wyczerpująco na pytania ,,ciekawskich” dzieci. Dziękujemy Panu Cezaremu Lewandowskiemu za bardzo interesującą lekcję przyrody Ewa Czarnomska
Zwyczaj walentynkowy
Zwyczaj walentynkowy na dobre zagościł w naszej szkole. Mały Samorząd Uczniowski już tydzień wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Patrycja i Ania z klasy III przygotowały specjalną skrzynkę, do której można było wrzucać walentynki. 15 lutego 2016 r. uczniowie klas 0- III otworzyli pocztę walentynkową, dzięki której przekazali sobie wyrazy sympatii . Mamy nadzieję, że Wy również nie zapomnieliście wrzucić walentynek swoim przyjaciołom. Opiekun MSU Ewa Czarnomska
Bal karnawałowy w klasach 0-III
14 stycznia 2016 r. uczniowie z klas 0-III okazali się mistrzami parkietu podczas balu karnawałowego, uczestniczyli w konkursach na wesoło. Dzieci z dumą prezentowały stroje karnawałowe. Pamiątkowe zdjęcia prezentujemy w galerii. Opiekun MSU E. Cz
Archiwum Aktualności