AKCJA ŻONKIL
- 19 kwietnia uczciliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Powstanie było pierwszym miejskim zrywem w okupowanej Europie w czasie II wojny światowej.Uczniowie wykonali z papieru żółte żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci o powstaniu i związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Krótki rys historyczny przedstawiła p. Małgorzata Oczachowska, a bohaterów walki o wolność uczciliśmy minutą ciszy.
Ważny wykład historyczny.
18 kwietnia 2023 r. uczniowie z klasy VIIA oraz VIIIA wzięli udział w spotkaniu z Panem Jakubem Topolewskim z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Na spotkaniu zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury w Służewie wysłuchali wykładu na temat zbrodni w Katyniu.
13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Zmiany w planie zajęć od 3 kwietnia 2023
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Prosimy o zapoznanie się z nowym planem lekcji, który obowiązuje od 3 kwietnia 2023r.
Zmiany opublikowaliśmy na stronie internetowej oraz wprowadziliśmy do dziennika elektronicznego.
Wycieczka do CKK Jordanki
Dnia 30 marca 2023 r. odbyła się wycieczka do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. Uczniowie klas I-VI wyjechali rano pod opieką pań: Aleksandry Wojciechowskiej, Marty Kardas, Marleny Przybył-Radwańskiej. Głównym punktem wycieczki było obejrzenie musicalu "Kosmos". Uczniowie po raz pierwszy mogli zobaczyć tego rodzaju widowisko. W spektaklu ukazano piękno otaczającego nas świata, ale również jego problemy. Podpowiedziano, jak można je rozwiązac. Było to przedstawienie o wartościach oraz relacjach z drugim człowiekiem. Musical "Kosmos" chwilami bawił, dał chwile wytchnienia od codziennych obowiązków, skłaniał do refleksji. Aktorzy zachwycili nas spektakularnymi akrobacjami i mądrymi dialogami. Wysłuchaliśmy pięknej muzyki i obejrzeliśmy wspaniałą, kosmiczną scenerię.
Konkurs "Wiosno, ach to ty".
21 marca nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego "Wiosno, ach to ty...". Piękne prace naszych uczniów znalazły się w gablotach szkolnych. W kategorii klas I-III I miejsce zajęły: Justyna Grzonkowska i Milena Gajdzińska; II miejsce: Antoni Buchalski i Tadeusz Kamiński; III miejsce: Alicja Smykowska i Maja Erwińska. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Serocka, Barbara Wszelaki, Hanna Hęcińska, Cezary Krajewski, Nadia Przybysz. Ponadto udział wzięli: Franciszek Błądek, Tymoteusz Wilczyński, Zuzanna Deba. W kategorii klas IV-VIII I miejsce zajęła Natalia Serocka, II miejsce: Gabriela Piskrzyńska. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Marlena Przybył-Radwańska, Ewa Żugaj
Wycieczka na spektakl "Zemsta"-Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.
23 marca 2023r. chętni uczniowie klas VIA, VIIA i VIII A pod opieką nauczycielek p. Katarzyny Banachowskiej i p. Ewy Czarnomskiej uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Po lekcjach, kontroli busa i zajęciu miejsc wszyscy udali się w podróż , którą uprzyjemnił posiłek w Restauracji McDonald's. Dla większości uczniów było to kolejne spotkanie ze sztuką w tym mieście w marcu. Wszyscy uczestnicy zadbali o odpowiedni strój do teatru. Po zajęciu miejsc na widowni o19.00 obejrzeli spektakl „Zemsta” przepełniony poetyckim językiem Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich, którego Sejm RP wybrał Patronem roku 2023. Warto wspomnieć, że 21 marca obchodzono Światowy Dzień Poezji, a 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru, więc uczestnicząc w spektaklu czynnie włączamy się w obchody tych dni. Obejrzana „Zemsta” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego to przedstawienie z wybitnymi kreacjami aktorów Teatru im. S. Jaracza. Uczniowie podziwiali doskonale zagrane role, a wielu zachwycił Marek Nędza w roli Papkina. Zwrócili uwagę na efekty pirotechniczne i na kostiumy oraz język. Spektakl jest godny polecenia przede wszystkim miłośnikom komedii. Zemsta Aleksandra Fredry należy do klasyki polskiej literatury, wyznacza kanon komedii, jest wzorem komizmu sytuacyjnego i słownego humoru oraz obowiązkową lekturą na egzaminie ósmoklasisty. W drodze powrotnej uczestników nie opuszczały humory, podróż minęła szybko, o godzinie 23.15 byliśmy już w Wołuszewie.
nauczyciel języka polskiego Ewa Czarnomska
"Wyjątkowa Skarpetka"
Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy dołączyli do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”. Udało się pobić nasz zeszłoroczny wynik (13 metrów)! W tym roku długość naszego wyjątkowego sznurka to 18 metrów!
koordynator akcji-p. E.Żugaj
Dzień kolorowej skarpetki - Dzień osób z zespołem Downa
W tym roku ponownie włączamy się w akcję "Wyjątkowa Skarpetka"! Celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej niepełnosprawności oraz pobudzanie do postawy empatii i tolerancji.
Filmowy 21 marca
Wycieczka do Łodzi- Teatr im. Stefana Jaracza
14 marca 2023r. chętni uczniowie klas VIIA i VIII A pod opieką nauczycielek p. Katarzyny Banachowskiej i p. Ewy Czarnomskiej uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Wizytę rozpoczęli krótkim spacerem po ulicy Piotrkowskiej, która liczy, aż 4 kilometry. Wieczorowa pora i ograniczony czas nie pozwoliły na spacer całą ulicą, ale w przyszłości uczniowie chcą tu powrócić na cały dzień. Nasza młodzież zatrzymała się przy pomniku łódzkich fabrykantów: Karola Scheilbera, Izraela Poznańskiego oraz Henryka Grohmana. Fabrykanci zasiadają przy stole, przy którym znajdują się także wolne miejsca - zachęcając przechodniów do dołączenia. Głównym celem wycieczki był Teatr im. Stefana Jaracza, w którym uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Dziady” Część I, II i IV w adaptacji i reżyserii Adama Sroki. Obecny rok zbiegł się z następującymi rocznicami. W roku 2023 mija dwieście lat od napisania przez Adama Mickiewicza drugiej oraz czwartej części „Dziadów”, a także prawie czterdzieści od ostatniego wystawienia w Łodzi utworu naszego narodowego wieszcza. Choć oczywiście ukształtowany przez problematykę czasów, w jakich powstał, ten cykl dramatów traktuje o sprawach uniwersalnych, aktualnych w każdej epoce i przez każdą epokę na swój sposób odczytywanych. Pokazano fragmenty z części I, II i IV dramatu. Warto przypomnieć, że „Dziady” cz. II to obowiązkowa lektura na egzaminie ósmoklasisty, zatem obejrzane widowisko teatralne pozwoli lepiej zrozumieć sens dzieła i być może niechętnych uczniów przekona do przeczytania lektury. Powrót umilił posiłek w Restauracji McDonald's. W znakomitych humorach, ze śpiewem na ustach bezpiecznie wrócili do Wołuszewa bardzo późnym wieczorem.
nauczyciel języka polskiego Ewa Czarnomska
Komunikat Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii uprzejmie informuje, że w okresie od 27 marca do 14 kwietnia 2023 roku na obszarze wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego (powiat brodnicki, rypiński, lipnowski, włocławski, golubsko-dobrzyński, aleksandrowski, radziejowski; pow. wąbrzeski: gm. Książki, gm. Dębowa Łąka, gm. Ryńsk; pow. toruński gm. Obrowo, gm. Lubicz, gm. Czernikowo) przeprowadzona będzie akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, polegająca na zrzutach z samolotów przynęt w postaci zielonobrunatnych batoników w kształcie ściętego stożka, sporządzonych z masy mięsno-rybnej o średnicy ok. 4,5 cm i wysokości ok. 2 cm, zawierających zatopione w środku plastykowe pojemniczki (saszetki) ze szczepionką. Przynęty ze szczepionką będą wykładane na terenach niezabudowanych (lasy, pola, łąki, nieużytki) będących miejscami bytowania i żerowania lisów.
W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji prosi się ludność o dostosowanie się i przestrzeganie poniższych zaleceń i wskazówek:
- nie należy podnosić, dotykać i niszczyć napotkanych przynęt (przynęty dotykane przez ludzi nie są podejmowane przez lisy),
- nie należy wypuszczać swobodnie psów i kotów, a szczególnie nie należy wprowadzać tych zwierząt do lasów i na pola oraz nie organizować polowań z psami przez okres 3 tygodni od daty zrzucenia przynęt,
- nie organizować wieloosobowych wycieczek do lasu, szczególnie dzieci i młodzieży w trakcie prowadzenia zrzutów oraz przez okres 3 tygodni od daty zakończenia zrzutów przynęt,
- zgłaszać służbom epidemiologicznym lub medycznym („Sanepid”, Szpital Zakaźny lub najbliższa Przychodnia) wszystkie ewentualne przypadki kontaktu ludzi ze szczepionką, a w przypadkach kontaktu bezpośredniego na otwarte rany, oczy, jamę ustną lub nos należy natychmiast przemyć miejsc eksponowane wodą z mydłem,
- zgłaszać służbom weterynaryjnym wszystkie ewentualne przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami,
- prosi się o szczególne pouczenie o powyższych zasadach dzieci.
Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Wojciech Młynarek
Światowy Tydzień Mózgu 2023
- 8
Zakończyliśmy obchody Światowego Dnia Mózgu. Przez cały tydzień uczniowie zmagali się z łamigłówkami i zagadkami wymagającymi nieszablonowego myślenia. Przez to ćwiczyli umiejętność kreatywnego rozwiązywania zadań. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydrukowane breloki do kluczy w kształcie mózgu.
Obchody zakończone, a kolejka bo breloki jeszcze długa Zachęcamy do codziennego treningu naszego mózgu. A w przerwie między ćwiczeniami można zjeść kawałek czekolady, najlepiej z orzechami.
Drukarka została zakupiona z programu Laboratoria Przyszłości
Poradnictwo dla rodziców.
"Zapraszamy do zapoznania się z załącznikami w zakładce "albym fotograficzny". Znajdą tam Państwo materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące szkodliwego wpływu picia napojów energetyzujących na zdrowie dzieci oraz zjawiska uzależnienia od telefonu i gier komputerowych dzieci i młodzieży. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/psse-aleksandrow-kujawski/aktualnosci3
Godziny pracy sekretariatu - zmiana
Od 20 marca 2023 r. zmienią się godziny pracy sekretariatu. Wszelkie sprawy będzie można załatwić w następujące dni:
wtorek: 7.00-14.00
środa: 10.00-16.00
czwartek: 7.00-14.00.
Komunikat
Informuję, że dnia 27 lutego 2023 roku rozpoczną się zapisy dzieci do klasy pierwszej oraz uzupełniające do klas II-VIII Szkoły Podstawowej im. Wincentego Piotrowskiego w Wołuszewie.
Dokumenty można pobrać w sekretariacie szkoły od dnia 27 lutego 2023r. lub pobrać ze strony internetowej szkoły – zakładka rekrutacja.
Dokumenty można składać w sekretariacie szkoły do dnia 31 marca 2023 roku.
UWAGI:
Przy składaniu wniosku do wglądu akt urodzenia dziecka.
Dyrektor Szkoły
/-/ Beata Głowacka
Rekrutacja 2023/2024
Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej społeczności szkolnej! Rusza rekrutacja na nowy rok szkolny 2023/2024!
Chcesz, aby Twoje dziecko przeżyło wspaniałą edukacyjną przygodę i rozwijało swoje zainteresowania i pasje? Zapisz je do naszej szkoły!
Więcej szczegółów pod adresem: https://pspwoluszewo.edupage.org/text9/
Gala Rodacy Bohaterom
21 lutego odbyło się spotkanie podsumowujące akcję wolontariatu pt.:”Rodacy Bohaterom”. Jest to program, który powstał w 2009 roku z inicjatywy stowarzyszenia Odra – Niemen, mające na celu pomoc materialną rodakom na Kresach Wschodnich. Nad całą logistyką przedsięwzięcia czuwa organizacja Lex Lupus prowadzona przez siostry Jaworskie. W tym roku zbierano pożywienie i znicze. 4 tony 870 kg darów pojechało na Litwę i Łotwę. W przedsięwzięciu wzięło udział 86 szkół i przedszkoli z całego województwa kujawsko- pomorskiego. Na spotkaniu podsumowującym mieliśmy okazję zobaczyć filmiki z odwiedzin wolontariuszy u naszych rodaków. Całą akcję swoim patronatem objęli: pani kurator Maria Mazurkiewicz, poseł na Sejm pan Paweł Szramka oraz posłanka na Sejm pani Iwona Michałek, która czynnie brała udział w pakowaniu paczek. Uczniowie naszej szkoły co roku włączają się w tę szczytną akcję. W tym roku nasza pomoc skoncentrowana była na zbiórce biało- czerwonych zniczy. Wspaniałym doświadczeniem było zobaczenie uśmiechu na twarzach ludzi otrzymujących paczki. To dla nas bezcenne chwile! Dziękujemy Rodzicom i Uczniom za okazane serce i chęć niesienia pomocy potrzebującym!
Opiekun Szkolnej Rady Wolontariatu – Karolina Rytter
Spektakl profilaktyczny "Zaczarowany eliksir" Teatr Kurtyna
Archiwum Aktualności