• Powiatowy Konkurs Plastyczny "Niezapominajka Polska" pod patronatem Nadleśnictwa Gniewkowo

          • W kwietniu został zorganizowany Powiatowy Konkurs Plastyczny "Niezapominajka Polska". Konkurs ten został objęty patronatem przez Nadleśnictwo Gniewkowo. Celem konkursu było m.in. propagowanie Święta Niezapominajki (15 maja), budzenie wrażliwości na piękno przyrody, rozwijanie wyobraźni twórczej przez ekspresję plastyczną. Jury w składzie p. Paweł Konwiński (edukator, rzecznik prasowy-Nadleśnictwo Gniewkowo), p. Monika Marjańska  (leśniczy szkółki Odolion-Nadleśnictwo Gniewkowo) oraz p. Karolina Orepuk-Piotrowska (nauczycielka-SP Wołuszewo) ustaliło następujące wyniki: 

            kategoria klas I-III

            I miejsce  Anna Strzyżewska (SP nr 3 Ciechocinek)

            II miejsce  Kalina Gajewska  (SP Służewo)

            III miejsce  Zuzanna Strzyżewska (SP nr 3 Ciechocinek)

            wyróżnienie  Barbara Wszelaki (SP Wołuszewo)

            kategoria klas IV-VIII

            I miejsce  Joanna Dydo (SP Służewo)

            III miejsce  Izabela Ilczyszyn (SP nr 3 Ciechocinek)

            III miejsce  Zuzanna Rosińska (SP nr 3 Ciechocinek)

            wyróżnienie  Paulina Bobrowska (SP nr 3 Ciechocinek)

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Nadleśnictwu Gniewkowo dziękujemy za współpracę i ufundowanie nagród.

            organizatorki konkursu: K. Banachowska, K. Orepuk-Piotrowska

          • Piesza wycieczka do Ciechocinka

          • 30 maja 2022 r. uczniowie klas I-III, pod opieką wychowawczyń, udali się na pieszą wycieczkę do Ciechocinka. Uczniowie najpierw obejrzeli profilaktyczny musical "Gwiazdy Leśnej Estrady" z niesamowitą oprawą muzyczną i świetlną. Fabuła musicalu odnosiła się w dużej mierze do wartości podróży, nauki języków obcych, potrzeby integracji z dziećmi z różnych krajów i szacunku do odmienności kulturowej. Potem wszyscy skosztowaliśmy lody, by następnie udać sie w odwiedziny do Jednostki Ratunkowo-Gaśniczej. Tam pod okiem panów strażaków zgłębialiśmy tajniki tego zawodu. Panowie opowiadali nam o swoich obowiązkach oraz prezentowali sprzęt gaśniczy. Na koniec grupa otrzymała słodką niespodziankę. Ostatnim punktem wycieczki był Komisariat Policji. Tam uczniowie mogli poznać wybrane aspekty pracy policjanta.  Wielką atrakcją była możliwość wejścia do radiowozów. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Panu bryg. mgr inż.  Andrzejowi Musze oraz Zastępcy Komendanta Policji nadkom. Pani  Agacie Kurczewskiej. 

            kierownik wycieczki  K.Banachowska

          • Pamięć o Wincentym Piotrowskim

          • 27 maja 2022 r. uczniowie klasy VIIIA odwiedzili grób patrona szkoły. Posprzątali i zapalili znicze. Pamiętamy o tradycji naszej małej ojczyzny i naszym Mistrzu Wincentym.

            opiekunka SU Karolina Rytter

          • Wycieczka do Warszawy śladami "Kamieni na szaniec"

          • 12 maja 2022 r. pod opieką wychowawczyni, nauczycielki geografii p. Pauliny Rzeczkowskiej i nauczycielki języka polskiego Ewy Czarnomskiej 2 ucz. kl.VIa, 12 ucz. kl. VIIa i 2 ucz. kl. VIIIa udali się pociągiem PKP Intercity  na wycieczkę do Warszawy. Spośród wielu założonych celów wyjazdu, m.in. było poznanie  miejsc, w których toczyła się akcja książki, przybliżenie postaci opisanych w  „Kamieniach  na szaniec” Aleksandra Kamińskiego oraz rozbudzenie zainteresowań literaturą i historią Polski. W stolicy poruszaliśmy się pieszo i komunikacją miejską: tramwajami, autobusami i metrem. Pierwszym  punktem programu było dotarcie na spotkanie z przewodnikiem, do miejsca zadumy- na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. To tutaj w słynnej kwaterze Białych Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki. Na czele harcerzy/żołnierzy pochowano  autora książki “Kamyka” Aleksandra Kamińskiego oraz “Orszę” Stanisława Broniewskiego. Zapaliliśmy biało-czerwone znicze oddając cześć Rudemu, Alkowi,  Zośce , Aleksandrowi Kamińskiemu oraz Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Następnie udaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy. Tu wysłuchaliśmy opowieści o realiach życia w najstraszniejszym warszawskim więzieniu, a także zobaczyliśmy pierwsze wydanie książki „Kamienie na szaniec”. Byliśmy pod Arsenałem, gdzie Grupy Szturmowe Szarych Szeregów przeprowadziły słynną Akcję odbicia Rudego z rąk Niemców. Zwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa1939-1945  przy al. Szucha , dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Pani przewodnik wprowadziła nas w poruszające lekcje historii i literatury, które na długo pozostaną w naszej świadomości. Korzystając ze słonecznej pogody, ostatnim punktem wycieczki była wspólna fotografia przy Pałacu Kultury i Nauki. Na zakończenie udaliśmy się na zasłużony posiłek, a później w powrotną podróż pociągiem do Aleksandrowa Kuj., która wprawiła nas w wesoły nastrój, pełne humoru dyskusje, typowe dla nastolatków. Drodzy Rodzice, biorąc pod uwagę tematykę- obrazy życia w okupowanej Warszawie i sposoby poruszania się podczas wycieczki, składam Państwu wyrazy szacunku i gratulacje za stosowne zachowanie się w różnorodnych miejscach, ostrożne, bezpieczne, koleżeńskie  zachowanie, za zaradność, za skupienie i  patriotyczną postawę Państwa Dzieci, a naszych Uczniów.                                                                                                                  

               Organizator i kierownik wycieczki Ewa Czarnomska

          • Przygody Ozobotów.

          • Uczniowie klasy IA i IIA podczas zajęć pozalekcyjnych kodowania i programowania poznali możliwości małych robotów. Podczas wielu zadań decydowali o zachowaniu Ozobotów w różnych sytuacjach np. podczas grzybobrania, poruszania się w labiryncie. Na ostatnich zajęciach ozobotowych tworzyli tematyczne plansze z różnymi atrakcjami dla robota. Była to praca grupowa, która wymagała współpracy i  pełnego zaangażowania. Dzieci nie tylko rysowały tory jazdy,  wprowadzały kody, ale również uatrakcyjniały swoją pracę elementami przestrzennymi z papieru czy figurkami przyniesionymi z domu. Grupa pięknie sprostała niełatwemu zadaniu. Podczas kolejnych zajęć na najmłodszych czeka kolejne wyzwanie. Zaangażują się w pomoc kosmicie Scottiemu :)

          • Sport to zdrowie

          • "Sport to zdrowie!" Wiele razy słyszeliśmy to hasło i z całą pewnością możemy je potwierdzić. Dlatego w piątek 29 kwietnia podczas długiej przerwy odbyła się wspólna rozgrzewka na sali gimnastycznej. Naszymi trenerkami były: Kasia z kl. VIA oraz Natalia z klasy VA. W ćwiczeniach wzięli udział uczniowie wraz z nauczycielami. Nie było łatwo, ale każde wyzwanie wymaga wysiłku i zaangażowania. Zmęczeni, z wypiekami na twarzy, ale z radością i satysfakcją w sercu wróciliśmy do szkolnych obowiązków.

            W szkole ważny jest zrównoważony rozwój - zarówno umysłowy jak i fizyczny. A my o to dbamy

            Do następnego treningu!

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • We wtorek 26 kwietnia odbył się w naszej szkole apel z okazji międzynarodowego święta ekologicznego jakim jest Dzień Ziemi.

            Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

            Uczniowie klasy VIA z wychowawcą p. Pauliną Rzeczkowską zwrócili uwagę na globalne problemy klimatyczne z jakimi zmaga się nasza planeta. Wcielając się w role lekarzy i pielęgniarek szukali sposobu ratowania świata przed zupełnym zniszczeniem. Uczestnicy apelu poznali zasady, które warto wdrożyć, aby wszystkim nam żyło się lepiej na ziemi, z lepszym i czystszym klimatem, zdrowszą naturą.

            Jak usłyszeliśmy w refrenie piosenki:

            "Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,

            Wśród innych dalekich planet.

            To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,

            Więc musi być bardzo zadbany."

            Dbanie o Ziemię to zadanie dla nas!

          • Apel upamiętniający zbrodnię w Katyniu

          • Każdy naród tworzą ludzie i ich historia. Czasami jest to historia naznaczona walką i cierpieniem. Tak było chociażby w przypadku Polaków wywiezionych do lasów katyńskich, którzy za miłość do Ojczyzny oddali swoje życie.

            Pamiętamy o tamtych wydarzeniach, dlatego kl. VIIA z wychowawcą p. Agnieszką Majchrzak przygotowali apel z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to już 82. rocznica zbrodni posiadającej znamiona ludobójstwa dokonanej przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich na co najmniej 21 768 obywatelach Polski. Osiemdziesiąt dwa lata temu funkcjonariusze NKWD w Charkowie, Kalininie, Katyniu, Kijowie i Mińsku strzałem w tył głowy zamordowali jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

            W naszej pamięci na zawsze pozostaną Ci, dla których najważniejsza była wolna Polska.

            "Modlę się Panie za kraj, który w męce

            I krwi serdecznej pławi się zalewie

            Modlę się za naród co żyje w udręce

            Za niegasnące otuchy zarzewie

            W piersiach co wierzą w Ojczyzny powstanie

            Modlę się Panie.

            Modlę się Panie, a modli się ze mną

            Woń pobojowisk i młodej krwi strugi

            Modli się mogił i krzyży rząd długi

            I konających jęki co w noc ciemną

            Ku Tobie wznoszą o wolność błaganie

            Modlę się Panie.

            Modlą się Panie stratowane zboża

            Modlą bombami zaorane pola

            Modli samotna opuszczona rola

            I kraj ten cały od morza do morza.

            W którym rąk wkrótce do pracy nie stanie

            Modlę się Panie.

            Modlą się Panie gruzy miast i zgliszcza.

            Wsi popalonych sterczące kominy

            Szczątki kościołów, samotne ruiny.

            Świadkowie strasznych scen smutne dworzyszcza

            O łaskę Twoją i zamiłowanie

            Modlę się Panie.

            Modli się Panie polska ziemia wszystka

            Jej wszystkie dawne i nowe kurhany

            I całe morze łez i krwi przelanej

            Lasy i pola i łąki i rżyska

            O wyzwolenie i zmartwychwstanie

            Modlę się Panie.

            Modlą się Panie a ja razem z nimi

            U stóp Twoich kajam się w prochu i pyle

            Byś skrócić zechciał wyczekiwań chwile

            I by nie były modły daremnymi

            O łaskę Twoją i próśb wysłuchanie

            Modlę się Panie." Wacław Kruk