• List Ministra Zdrowia

          • Warszawa, 03 marca 2022

             

            ZPR.740.1.2022.AW

             

            Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,

            pragnę Państwu przypomnieć, że wszystkie dzieci i młodzież w Polsce, do ukończenia 19 roku życia, mają prawo do bezpłatnej profilaktycznej opieki zdrowotnej, w tym do okresowych testów przesiewowych i kompleksowych bilansów zdrowia.

            U dzieci w wieku szkolnym wykonują je pielęgniarki albo higienistki szkolne (testy przesiewowe) oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (bilanse zdrowia). Systematyczne wykonywanie testów przesiewowych oraz badań bilansowych u dzieci pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju, zaburzeń i chorób oraz na szybkie rozpoczęcie leczenia i przeciwdziałanie postępowi choroby. W wielu przypadkach chroni też przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi odczuwanymi w późniejszych latach. Wizyta profilaktyczna to także dobry moment na rozmowę z lekarzem o wszystkim, co niepokoi Państwa w rozwoju i zachowaniu dziecka, zadawanie pytań dotyczących zdrowego stylu życia oraz wyjaśnienie wątpliwości co do informacji docierających z różnych, nie zawsze wiarygodnych źródeł.

            W przypadku dzieci i młodzieży szkolnej, badania są wykonywane w następujących

            rocznikach:

            • roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne,
            • klasa III szkoły podstawowej,
            • klasa VII szkoły podstawowej,
            • klasa I szkoły ponadpodstawowej,
            • ostatnia klasa szkoły ponadpodstawowej do ukończenia 19 roku życia.

            Szczególnie ważne jest wykonanie bilansu zdrowia przed rozpoczęciem nauki w szkole, gdyż jest wtedy oceniana tzw. zdrowotna gotowość szkolna, a wczesne wykrycie dysfunkcji pozwoli na podjęcie odpowiednich działań i dobry start w szkole.

            Mając powyższe na uwadze, zachęcam Państwa do regularnego zgłaszania się ze swoimi dziećmi na badania bilansowe, które potwierdzą, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a w razie potrzeby pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy zdrowotne i podjąć niezbędne działania. Uczniowie do ukończenia 16 lat powinni zgłaszać się na badanie profilaktyczne w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Uczeń kończący szkołę średnią jako osoba pełnoletnia, zgłasza się na badanie sam. Uwrażliwiam więc Państwa jako rodziców i opiekunów, aby zachęcali swoje pełnoletnie dzieci do zgłoszenia się na ostatnie badanie bilansowe przed wejściem w dorosłe życie.

            Zalecenia konsultantów krajowych oraz przepisy prawne dotyczące opieki zdrowotnej nad uczniami znajdują się na ogólnodostępnej stronie internetowej Instytutu Matki i Dziecka www.medycynaszkolna.imid.med.pl.

             

            Z poważaniem

            z upoważnienia Ministra Zdrowia

            Waldemar Kraska

            Sekretarz Stanu

          • Wielkanocne warsztaty pierwszoklasistów

          • 24 marca 2022 r. uczniowie klasy IA gościli panią Teresę Jankowicz, emerytowaną nauczycielkę naszej szkoły oraz przedstawicielkę Klubu Kobiet Aktywnych w Wołuszewie. Podczas spotkania zostały przeprowadzone warsztaty wielkanocne. Pierwszoklasiści z wielkim zapałem wykonali prace plastyczne techniką decoupage. Nie było to ich pierwsze spotkanie z tą techniką. Serdecznie dziękujemy pani Teresie Jankowicz za piękne zajęcia, które wprowadziły uczniów w nastrój świąteczny!

            K.Banachowska

          • "Lekturki spod chmurki"

          • Uczniowie klasy IA oraz IIIA uczestniczą w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym "Lekturki spod chmurki". Grupy są na etapie ukończenia II modułu. Oto jedno z wykonanych zadań zainspiowanych lekturą  "Dzieci z Bullerbyn"- makietka Bullerbyn.

            K.Banachowska

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że są świadomi i tolerancyjni poprzez włączenie się w akcję „Wyjątkowa skarpetka” organizowaną przez Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawcy w Juszczynie w celu promowania obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa (21.03). Uczniowie wykonali mnóstwo kolorowych skarpetek, które rozwiesili na sznurkach. Nasza szkoła otrzymała dyplom za pokazanie solidarności z osobami z zespołem Downa.   

             Akcję koordynowały: Ewa Żugaj, Marlena Przybył-Radwańska 

          • Wiosennie, kolorowo, w stylu lat 80-tych

          • 21 marca 2022 r. uczniowie powitali wiosnę w stylu lat 80-tych. Przygotowania do imprezy trwały od ponad tygodnia. Uczniowie pod opieką nauczyciela przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące takich dziedzin jak muzyka, moda oraz kulinaria. W klimat lat 80-tych wprowadziła uczniów bajka „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”. Wyznaczone osoby, od tygodnia osłuchiwały się z muzyką lat 80-tych, by dzielnie walczyć w teleturnieju, „Jaka to melodia?”. Większość dzieci entuzjastycznie zareagowała na możliwość ubrania się w stylu tego okresu. Podczas imprezy wybrano miss i mistera z dwóch grup (klasy I-III i klasy IV-VIII). Mamy z Rady Rodziców,  zadbały o przygotowanie pyszności na słodko i wytrawnie.  Oczywiście wśród smakołyków znalazły się blok czekoladowy, wafle przekładane kremem, „Irysy”, „Krówki”, ciepłe lody, sałatka jarzynowa, koreczki, kanapki z pastą jajeczną, oranżada. Był to dzień pełen pozytywnych emocji.  Bez współpracy Uczniów, Rodziców, Grona Pedagogicznego nie udałoby się to! W grupie siła! Dziękujemy!

            K.Banachowska

          • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

          • 17 marca 2022 r. uczniowie z naszej szkoły brali udział w międzynarodowych zmaganiach matematycznych. W tym roku w Kangurze Matematycznym wzięło udział wielu uczniów. Najmłodszym uczestnikiem był Tadeusz z klasy IA. Wszystkim uczniom życzymy odniesienia sukcesu i oczekujemy na wyniki!

          • List Ministra Edukacji i Nauki

          •  

            Warszawa, 11 marca 2022 roku

             

             

            Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy Oświaty,

            Przedstawiciele Samorządów,

            Szanowni Rodzice,

            Drodzy Uczniowie,

             

            od kilkunastu dni za naszą wschodnią granicą trwają działania wojenne prowadzone przez Rosję przeciwko narodowi ukraińskiemu. Wydarzenia te w ogromnym stopniu wpłynęły także na sytuację w naszym kraju. Od początku wojny postawa polskiego społeczeństwa – solidarność z Ukrainą, która przejawia się przede wszystkim w bezinteresownym niesieniu pomocy – jest godna najwyższego uznania. Ogrom cierpienia jakiego doświadczają Ukraińcy jest niewyobrażalny. Zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym wspólnym zadaniem jest obecnie zapewnienie uchodźcom dogodnych warunków bytowych, umożliwienie podjęcia pracy, a także kontynuowania edukacji i nauki.

            Z ogromnym szacunkiem przyglądam się zaangażowaniu Dyrektorów i Nauczycieli
            w proces przyjmowania dzieci i młodzieży z Ukrainy do naszych szkolnych wspólnot.
            Zdaję sobie sprawę z tego, że podejmowane przez Państwa działania wiążą się z ogromnym wysiłkiem podyktowanym koniecznością dostosowania rzeczywistości szkolnej
            do obecnych wyzwań. Naszym celem jest maksymalne wsparcie Państwa w tych działaniach. W związku z tym przygotowaliśmy szereg materiałów informacyjnych
            oraz rekomendacji dotyczących przyjmowania uczniów ukraińskich do polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Wprowadziliśmy również zmiany w przepisach, dzięki którym możliwe będzie łatwe i elastyczne tworzenie klas przygotowawczych.

            Obecnie w parlamencie procedowany jest projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
            w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W dokumencie tym
            z zakresu oświaty w
            prowadzone zostały rozwiązania, które pozwolą na zapewnienie kształcenia oraz wychowania uczniom będącym obywatelami Ukrainy. W tym celu umożliwiamy tworzenie innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Pozwoli to na zwiększenie bazy miejsc na potrzeby edukacji ukraińskich dzieci. Lokalizacje te organizacyjnie będą podporządkowane szkołom lub przedszkolom. Dodatkowo wprowadzone zostaną przepisy ułatwiające zatrudnienie obywateli Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela, a także zmiany umożliwiające zwiększenie wsparcia ukraińskich uczniów przez kadrę pedagogiczną.
            Co istotne rząd przeznaczy dodatkowe środki z budżetu państwa na kształcenie uczniów
            z Ukrainy. Wszystko po to, by pomóc ukraińskim obywatelom, którzy w wyniku wojny znaleźli się na terytorium Polski.

            Szanowni Rodzice, dziękuję za Państwa aktywną postawę i gotowość do niesienia pomocy ukraińskim rodzinom. Państwa bezinteresowne zaangażowanie godne jest najwyższego uznania. Głęboko wierzę, że ta pomoc ­‒ w postaci choćby najmniejszych gestów ułatwiających przybywającym do Polski obywatelom Ukrainy odnalezienie się w nowych warunkach ‒ to przykład solidarności w obliczu ludzkiej tragedii. Dziękuję również
            za wspieranie Dyrektorów i Nauczycieli w przygotowywaniu szkół i placówek edukacyjnych na przyjęcie ukraińskich uczniów.   

            Drodzy Uczniowie, jestem dumny, że z wyjątkową dojrzałością zareagowaliście na potrzeby Waszych rówieśników z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, znaleźli schronienie
            w naszym kraju i zdecydowali się na podjęcie edukacji w polskich szkołach. Mam nadzieję, że wspólna nauka będzie dobrą okazją do wymiany doświadczeń i zacieśniania relacji.
            Dziękuję za wszelkie gesty solidarności z ukraińskimi uczniami. To Wy będziecie dla nich przewodnikami w poznawaniu naszego kraju. Wiem, że sprostacie temu zadaniu.

            Chcę Was także zapewnić, że pomimo wojny w Ukrainie, będziecie mogli
            w sposób niezakłócony kontynuować naukę i przygotowywać się
            do egzaminów. Jesteście bezpieczni, bo Polska jest ważną częścią NATO – najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie.

            Szanowni Państwo, zapewniam o moim wsparciu i nieustających działaniach związanych
            z dostosowywaniem polskiego systemu oświaty do przyjmowania ukraińskich uczniów
            do szkół oraz placówek edukacyjnych w całym kraju. Jesteśmy otwarci na dalsze sugestie zmian legislacyjnych płynących od organów prowadzących i samorządów. Życzę Państwu siły niezbędnej do tego, aby sprostać czekającym nas wszystkich wyzwaniom.

            Przed nami najważniejszy z egzaminów ‒ egzamin z człowieczeństwa.

             

             Z wyrazami szacunku


            Przemysław Czarnek

            Minister Edukacji i Nauki

          • Pomoc dla Ukrainy

          • Kochani Rodzice, Uczniowie, Mieszkańcy Wołuszewa! W dniu dzisiejszym przekazaliśmy kolejne dary dla uchodźców. Nadal jednak brakuje podstawowych rzeczy. Od poniedziałku, 14 marca, rozpoczynamy zbiórkę proszków i płynów do prania. Zebrane dary trafią do Gminnego Magazynu Centralnego w Aleksandrowie Kujawskim. Pomagajmy nadal !

            Karolina Rytter